Home
Archbishop
Archdiocesan Officials
Archdiocese
Religious Men & Women
Institutions
Healthcare Centres
Peace Centre
Other Centers
GGSS
Human Development Centres
North East Regional Centres
Latest News
Map of Northeast Dioceses
Anthropological Map
Photo Gallery
News Letter
Contact Us
Useful Links
 
 
History of Archdiocese of Guwahati  
 
Patron: Christ the bearer of Good News

The Archdiocese of Guwahati has the territory consisting of 5 districts - Baksha, Morigaon, Kamrup, Nagaon and Goalpara - of the state of Assam.Guwahati, the 'gateway' to North East India is the first place to be associated with Christianity in the region.Two Portuguese Jesuit Missionaries, Cabral and Cacella - the first Christian Missionaries to set foot in Assam - reached Hajo and Guwahati on September 26, 1626. They were enroute to Tibet from Hooghly. In June 1850, Fr. Robin, Fr. Krick and Fr. Bernardi of the Institute of the Foreign Missions of Paris reached Guwahati. Fr. Robin tried to learn Assamese and establish a centre at Bongnia.

Archbishop of Guwahati
Map of Guwahati Archdiocese
Archbishop John Moolachira
Archbishop of Guwahati
Born: : 14 December, 1951
Ordained Priest : 23 Oct, 1978
Appointed Bishop of Diphu : 14 Feb, 2007
Ordained Bishop of Diphu : 15 Apr, 2007

Appointed Co-adjutor Bishop of Guwahati

: 9 April, 2011
Announced Archbishop of Guwahati : 18 January 2012
 
 
 
Archbishop Emeritus
   
 
Archbishop Thomas Menamparampil
SDB, D.D.
Former Archbishop of Guwahati
Born: : 22 October, 1936
Professed : 24 May, 1955
Ordained Priest : 02 May, 1965
Ordained Bishop of Dibrugarh : 29 Nov, 1981
 
Appointed Bishop of Guwahati : 21 April 1992
Installed on : 16 August 1992
Appointed Archbishop of Newly erected : 1 August, 1995
Archdiocese of Guwahati  
Retired as Archbishop of Guwahati : 18 January 2012
   
 
 

Copyright © Archdiocese of Guwahati. All rights reserved. designed & maintained by Dotcom Services (I) Pvt. Ltd.